Almanya Oturum İzni Başvurusu

Almanya oturum izni, Almanya’da uzun süre ikamet etmek isteyen kişilerin alabileceği 4 farklı şekilde düzenlenmiştir. Başvuru yapacak kişiler, ülkeye giriş amaçlarına göre oturum izni başvurusunda bulunabilir. Oturum izni çeşitleri; süresi sınırlı olan oturum izni, yerleşim izni, AB kalıcı oturum izni ve AB mavi kart olarak dörde ayrılmıştır. Tüm oturum izinlerinin şartları farklıdır. Almanya oturum izni başvurusu yapmadan önce alınacak oturum izninin şartlarının sağlanması gerekir. Başvuru şartlarının sağlanması halinde kişiler, gerekli evrakları hazırlayarak Yabancılar Dairesi’ne başvuruda bulunabilir.

Almanya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Almanya oturum izni, ülkede uzun süre kalmak isteyen kişilerin belirli niteliklere sahip olması halinde verilir. Yerleşme amacına göre alınabilecek oturum izni şartlarının yerine getirilmesi ardından evraklar, bulunulan şehrin Yabancılar Dairesi’ne verilir. Oturum izninin çıkma süresi, vize çıkma süresine göre daha uzundur. Almanya oturum izni kaç günde çıkar; başvuru şartlarını sağlayan ve evrakları tam olan kişilerin başvuru sonuçları 3-6 ay arasında çıkar. Bu süre, yoğunluk olabilecek zamanlarda daha çok uzamaktadır. Almanya oturum izni alma ve çıkma süresi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Almanya Süresiz Oturum İzni Şartları

Almanya oturum izni süreli ve süresiz olarak farklı çeşitlere ayrılmıştır. Eğitim, çalışma, staj gibi sebeplerle alınabilecek oturum izinlerinin süresi sınırlandırılmıştır. Almanya yerleşim izni ve AB kalıcı oturum izni ise süresiz yerleşim izinleridir. Almanya süresiz oturum izni şartları farklı oturum izni çeşitlerine göre değerlendirilse de benzerlik gösterir. Süresiz oturum almak isteyen kişilerin Almanya’da en az 5 yıllık oturum izni olması gerekir. Almanca bilmek, sabıka kaydının olmaması, geçinebilecek maddi imkanlara sahip olmak oturum izni şartları içerisinde yer alır.

Almanya Oturum İzni Gerekli Evraklar

Almanya oturum izni alacak kişilerin başvuru öncesinde gerekli evrakları eksiksiz ve doğru şekilde tamamlaması gerekir. Almanya oturum izni gerekli evraklar Almanya konsolosluğu tarafından bir liste halinde açıklanır. İstenen belgelerin, başvuru yapılacak süreden önce tamamlanması ve başvuru yapılacak kuruma verilmesi gerekir. Pasaport, Almanya vizesi, geçimini sağlayabileceği maddi gelirlerinin kanıtları gibi belgeler, başvuru için gereklidir.

Menü
Acil Vize